KONTA, LOKATY

CZY KOMORNIK MOŻE ZAJĄĆ KONTO BANKOWE?

24 MARCA 2016

Gdy wpadamy w zadłużenie i nie radzimy sobie z jego spłatą może dojść do wizyty komornika w naszym domu. Nie unikniemy egzekucji komorniczej w mieszkaniu, jednak czy komornik może zająć również nasze konto bankowe?

komornik a konto

Czy komornik może zablokować konto bankowe dłużnika?

Niestety, odpowiedź na to pytanie brzmi: tak.

W czasie egzekucji komorniczej komornik ma prawo zająć środki pieniężne, które znajdują się na naszym koncie bankowym. Decydentem w sprawie dokonywanej egzekucji jest sam wierzyciel, więc to od niego zależy, w jaki sposób pieniądze będą ściągane od dłużnika. Jeśli zażyczy on sobie, aby zająć konto bankowe zadłużonego, komornik dokona na rachunku egzekucji.

Na szczęście istnieją pewne limity i ograniczenia, które nie dopuszczą do naszego całkowitego bankructwa. Warto więc być świadomym tego, ile pieniędzy i w jaki sposób komornik może zająć.

Jak wygląda zajęcie komornicze konta bankowego?

Konto, które zajmuje komornik, zostaje natychmiast zablokowane i jego właściciel nie ma możliwości dokonywania żadnych transakcji za jego pośrednictwem.

Zajęcie komornicze dotyczy nie tylko zgromadzonych już na rachunku kwot, lecz również wszystkich, które na bieżąco na nie wpływają. Bank dostaje informację o wysokości egzekwowanej należności oraz kosztów egzekucyjnych i nie może wypłacać pieniędzy dłużnikowi. Od tej pory wszystkie środki na koncie stają się anonimowe bez względu na to, skąd pochodzą. Bank jest zmuszony przelewać je na rachunek komornika.

Jeśli dług jest spory a zadłużony posiada środki pieniężne z różnych tytułów (np. wynagrodzenie, alimenty, renta, emerytura itp.) komornik na wezwanie wierzyciela może dokonać egzekucji i zająć pieniądze. W przypadku odzyskiwania należności liczy się skuteczność i szybkość, dlatego podejmuje się różne działania mające na celu jak najszybsze zaspokojenie wierzycieli.

Jaka kwota jest wolna od zajęcia komorniczego?

Pieniądze, których komornik nie może zająć, to równowartość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, określanego co jakiś czas przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to kwota jednorazowa i nieuzależniona od ilości posiadania rachunków bankowych.

Bank nie musi mieć żadnej zgody od komornika na wypłacenie tych pieniędzy dłużnikowi. Są to środki, z których zadłużony może korzystać i które mają zapewnić mu utrzymanie.

Kiedy pieniądze się skończą, dłużnik może ubiegać się o zwolnienie z egzekucji części środków na koncie. W tym celu powinien złożyć specjalny wniosek do wierzyciela, a jeśli to nie pomoże - do sądu. Należy wtedy zaznaczyć, że komornik zajął już wpływy z tytułu wynagrodzeń za pracę. 

Egzekucja rachunku bankowego

Jeśli wpadłeś w zadłużenie i komornik zajął się egzekucją Twojego rachunku bankowego, nie wpadaj w panikę.

Pamiętaj o kwocie wolnej od egzekucji komorniczej i rozsądnie nią zarządzaj, a kiedy pieniądze zaczną się powoli kończyć, złóż wniosek do wierzyciela lub sądu z prośbą o zwolnienie z egzekucji części środków.

Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której pozostałbyś bez pieniędzy do życia. Bądź świadomym swoich praw, które jako dłużnik również posiadasz. Spłacenie wierzycieli to Twój obowiązek, dlatego w miarę możliwości bądź elastyczny i nastawiony na współpracę. Egzekucja komornicza nie będzie wtedy taka straszna i dużo szybciej się skończy, a przecież to właśnie na tym Ci najbardziej zależy.
Zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10662 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
24878 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14216 zadowolonych Klientów