DORADCA KLIENTA

OSZCZĘDZANIE WODY - JAK OBNIŻYĆ RACHUNKI?

15 LISTOPADA 2016

Każde gospodarstwo domowe zużywa codziennie mnóstwo wody. Jeśli jednak Twoje rachunki są zbyt wysokie lub w ostatnim czasie spotkałeś się z pokażną niedopłatą, wprowadź w swoje życie kilka rozsądnych zasad, które pomogą Ci oszczędzać wodę.

jak oszczędzać wodę

Ile wody zużywamy?

Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny Polak, mieszkaniec miasta, zużywa dziennie około 95 l wody. Z tego tylko 1-2 l wody wypijamy, a całą resztę wylewamy do kanalizacji – po jej wykorzystaniu lub, niestety, zupełnie niepotrzebnie.

Zużycie wody wzrasta, gdy kąpiemy się w wannie czy zmywamy naczynia ręcznie. W przypadku niektórych osób sięga ono nawet 150-200 l dziennie. Tak wysokie zużycie wody jest dotkliwe dla każdego portfela. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które pozwolą Wam je zmniejszyć.

Jak oszczędzać wodę – podstawowe zasady

Nieszczelna instalacja

Nieszczelna instalacja potrafi podwyższyć nasze opłaty za wodę nawet o kilkaset zł rocznie. Koszt zakupienia uszczelek waha się w okolicach kilkunastu zł, natomiast kapiący kran sprawia, że marnujemy nawet kilkadziesiąt litrów wody dziennie.

Wyliczono, iż kran kapiący z częstotliwością jednej kropli na sekundę generuje zużycie prawie 12 000 litrów wody rocznie. Jeśli w domu mamy takich kranów więcej, rachunek za wodę może nas nieprzyjemnie zaskoczyć.

Zarówno koszt wymiany uszczelek, jak i naprawy całej instalacji zwróci się więc bardzo szybko.

Jak przetestować szczelność instalacji?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy instalacja hydrauliczna w naszym domu jest szczelna, warto to sprawdzić za pomocą prostego, domowego testu. Na początek należy spisać wartość z wodomierza, a następnie przez 2 godziny nie odkręcać wody z żadnego źródła. Po dwóch godzinach należy sprawdzić, jaka wartość widnieje na wodomierzu. Jeżeli naliczył on zużycie wody, oznacza to, że nasza instalacja jest nieszczelna.

Zainwestuj w perlator

Perlator to nakładka na kran, którą montuje się na jego końcówce. Przypomina siatkę o drobnych oczkach, a wykonany jest z metalu lub tworzywa.

Zadaniem perlatora jest napowietrzenie strumienia wody, co skutkuje jego optycznym zwiększeniem. Na wodę, która wypływa z kranu, wywierane jest podciśnienie, dzięki czemu miesza się z powietrzem.

Taki wynalazek sprawia, że ilość wody wypływająca z baterii jest dużo mniejsza, przy jednoczesnym zachowaniu, a nawet zwiększeniu komfortu korzystania z kranu. Strumień wody staje się pozornie mocniejszy, a zużycie wody – dużo mniejsze. Przy okazji strumień jest silny i nakierunkowany, dzięki czemu woda nie rozpryskuje się na boki.

Koszt perlatora waha się w granicach 20-30 zł. Warto zamontować taką nakładkę na kran, ponieważ generuje spore oszczędności w zużyciu wody.

Oszczędzanie wody w kuchni

Korzystaj ze zmywarki

Szacuje się, iż zmywanie ręczne pochłania około 40 l wody, natomiast zmywarka potrafi wykorzystać ich tylko 15. Przy okazji użyta w trybie ekologicznym generuje nie tylko oszczędność wody, ale i prądu. Należy jednak pamiętać, aby nie włączać zmywarki bez potrzeby, a dopiero wtedy, kiedy jest odpowiednio zapełniona.

Jak oszczędnie myć naczynia ręcznie?

Jeśli nie posiadamy zmywarki, możemy wprowadzić kilka zasad do zmywania ręcznego, dzięki którym zużycie wody zmaleje.

Jak więc zmywać ręcznie? Do jednej komory zlewozmywaka należy nalać gorącej wody z płynem do naczyń – w tej komorze myjemy naczynia. W drugiej komorze płuczemy naczynia.

Mycie naczyń pod bieżącym strumieniem wody sprawi, że zużyjemy jej dużo więcej.

Zarówno w przypadku zmywania ręcznego, jak i w zmywarce, nie warto wcześniej płukać naczyń. Zamiast tego warto spróbować pozbyć się resztek jedzenia przy pomocy ręcznika papierowego lub wyrzucając je prosto do kosza na śmieci – nigdy do zlewu.

Nie warto natomiast oszczędzać wody na namoczeniu naczynia, które się przypaliło: jeśli tego nie zrobimy, później zużyjemy jej dużo więcej na pozbycie się trudnego zabrudzenia.

Postaw na mniejsze garnki

Wielkość garnka należy zawsze dobierać do tego, co chcemy ugotować. Nie ma potrzeby napełniania 2-litrowego garnka, aby ugotować w nim jajko. Podobnie w przypadku gotowania ryżu czy kaszy – starajmy się trzymać wytycznych na opakowaniu.

Oszczędna bateria jednokurkowa

Warto wymienić baterie na jednokurkowe, ponieważ wyregulowanie pożądanej temperatury wody zajmie nam wtedy mniej czasu. W przypadku dwóch kurków, zapewne będziemy nimi długo manewrować, a w tym czasie mnóstwo wody popłynie prosto do kanalizacji.

Oszczędzanie wody w łazience

Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Kąpiele w wannie potrafią pochłonąć sporą ilość wody. Dlatego warto je ograniczyć, przykładowo do jednego razu tygodniowo, a na co dzień postawić na szybki prysznic.

Również pod prysznicem można ograniczyć zużycie wody, zakręcając go w momencie, gdy się namydlamy.

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie lub nie możemy zrezygnować z kąpieli w wannie, warto pamiętać o tym, aby przygotowując ją nie nalewać wody do pełna, a do połowy lub nawet 1/3 – kąpiel wciąż będzie komfortowa, a zużycie wody zmaleje. Pamiętajmy też o tym, aby zakorkować wannę przed rozpoczęciem nalewania wody – zimna woda, która popłynie z kranu na początku, z pewnością później się ogrzeje.

Zakręcaj kran podczas mycia zębów czy golenia

To doskonała zasada, którą można bardzo łatwo wprowadzić w życie. Podczas mycia zębów możemy zmarnować nawet 9-10 litrów wody, co przy kilkuosobowej rodzinie generuje koszt rzędu kilkuset zł rocznie. Najlepiej więc nauczyć się zakręcać kran poczas wykonywania tych czynności. Podczas mycia zębów dodatkową oszczędnością może być również płukanie ust wodą z kubeczka, zamiast wykorzystywać do tego bieżący strumień wody.

Wyrzucaj śmieci do kosza, a nie do toalety

Za każdym razem, kiedy wyrzucamy śmieci do toalety, musimy przecież spuścić wodę. W związku z tym, że spłukiwanie toalety i tak pochłania ogromne ilości wody dziennie, nie warto dodatkowo zwiększać tych liczb. Wyrzucajmy więc śmieci tylko do kosza.

Zainwestuj w dwufunkcyjną spłuczkę

Dwufunkcyjna spłuczka to bardzo dobre rozwiąznie, ponieważ ilość spłukiwanej wody możemy wtedy dostosować do bieżących potrzeb. Sprawdzi się również spłuczka z funkcją „stop”. Najgorszym rozwiązaniem będzie ta o dużej pojemności, bez możliwości regulacji ilości używanej wody.

Włączaj pralkę tylko wtedy, gdy jest pełna

Jest to zasada podobna do tej dotyczącej użytkowania zmywarki. Korzystanie z napełnionej pralki przyniesie zarówno oszczędność wody, jak i prądu.

Warto również korzystać z programów ekologicznych.

Dlaczego warto ograniczyć zużycie wody?

Powody finansowe są oczywiste: jeśli będziemy zużywać mniej wody dziennie, może to wygenerować oszczędność wysokości nawet kilkuset zł rocznie.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto postarać się zużywać mniej wody. ONZ szacuje bowiem, że do 2030 roku zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie o 30%. Naukowcy twierdzą również, ża zasoby słodkiej wody mogą skończyć się nawet za 25 lat. W związku z tym warto oszczędzać wodę, mając również na względzie dobro naszej planety.

Sposobów na ograniczenie zużycia wody jest mnóstwo. Nie oznacza to, iż z dnia na dzień należy wprowadzać je wszystkie do swoich zwyczajów. Warto jednak na początek wybrać te z nich, które najłatwiej będzie nam stosować na co dzień. Bardzo istotne jest również sprawdzenie szczelności instalacji hydraulicznej. Może się bowiem okazać, że bez większych poświęceń z naszej strony, zużycie wody w naszym domu spadnie o kilkadziesiąt litrów.

Jeśli spodobały Ci się nasze porady, zapoznaj się również z naszym artykułem na temat oszczędzania prądu. Zamieszczone tam porady pomogą Ci obniżyć rachunki za prąd.

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10746 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25074 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14328 zadowolonych Klientów