DORADCA KLIENTA

JAK ROZSĄDNIE GOSPODAROWAĆ BUDŻETEM DOMOWYM?

18 LISTOPADA 2016

Dobre gospodarowanie domowymi finansami to nie lada wyzwanie, które czasami przerasta każdego. Finanse to dziedzina życia, w której należy zachować bezwzględny porządek. Jak go wprowadzić do codzienności?

dom

Zaplanuj swój domowy budżet

Rozplanowanie budżetu domowego to nie lada wyzwanie. Pozwala jednak zapanować nad domowymi finansami. Jak się do tego zabrać?

Na początek podsumuj wszystkie swoje dochody, ze wszystkich źródeł.

Następnie rozpisz wszystkie wydatki, jakie czekają Cię w danym miesiącu.

Największy priorytet nadaj tym najbardziej niezbędnym, czyli czynszowi za mieszkanie, rachunkom, pieniądzach na jedzenie czy utrzymanie samochodu. W pierwszej kolejności przeznacz pulę pieniędzy na pokrycie tych wydatków.

Jeśli masz jakiekolwiek zobowiązania finansowe, takie jak kredyt czy raty do spłacania, one również powinny znaleźć się w tej priorytetowej grupie. Wszelkie opóźnienia w spłacie wygenerują wysokie odsetki, co prowadzi do wpadnięcia w długi.

Kiedy odejmiesz priorytetowe opłaty od swoich miesięcznych dochodów, dowiesz się, ile pieniędzy zostanie Ci na resztę wydatków.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, wstrzymaj się z wydawaniem pieniędzy na przyjemności.

Podejmij miesięczne wyzwanie budżetowe

Twoje comiesięczne wydatki nie kończą się przecież na stałych, regularnych opłatach. Wymienione w priorytetach wydatki na jedzenie również mogą być różne. A co zresztą? Nowe buty czy kurtka na zimę nie są przecież przyjemnością, lecz koniecznym wydatkiem.

Jeśli więc chcesz poznać swoje wydatki jeszcze lepiej, spróbuj przejąć jeszcze większą kontrolę nad swoimi wydatkami.

Jak tego dokonać? Przez miesiąc kolekcjonuj wszystkie paragony i zapisuj dokładnie ile i na co wydajesz pieniędzy. Na koniec miesiąca wszystkie to wydatki zsumuj i dokładnie przeanalizuj.

Dzięki temu zyskasz pełną kontrolę nad swoim budżetem. Będziesz wiedzieć, ile na co wydajesz, z czego możesz zrezygnować, z czasem zauważysz również, na czym możesz oszczędzić.

Dlatego też zapisywanie wydatków warto wprowadzić w zwyczaj na nieco dłuższy czas, aby pewnych rzeczy po prostu się nauczyć.

Spróbuj jednak nie podchodzić do tego jako do przykrego obowiązku, ale jako do czynności, która pozwoli Ci zyskać kontrolę nad domowym budżetem i z pewnością uchroni przed wpadnięciem w kłopoty finansowe.

Na bieżąco reguluj wszystkie zobowiązania

Jeśli spłacasz kredyt lub posiadasz sprzęt zakupiony na raty, to oczywiste, że wszelkie takie zobowiązania musisz regulować na czas – inaczej naliczone zostaną odsetki lub wysokie kary pieniężne.

Te same zasady dotyczą też wszystkich innych terminowych zobowiązań. Jeśli nie zapłacisz rachunków na czas, po kilku miesiącach zwłoki wysokość naliczonych odsetek może cię zaskoczyć.

Planuj tego typu wydatki w domowym budżecie i nadawaj im zawsze najwyższy priorytet.

Odkładaj pieniądze na czarną godzinę

Pieniężna rezerwa na czarną godzinę jest bardzo ważna i może uchronić przed koniecznością nagłego zaciągania pożyczki czy kredytu.

Staraj się odkładać co miesiąc nawet niewielką sumę. Jeśli będziesz to robić regularnie, pula będzie się sukcesywnie powiększać. Takie pieniądze warto umieścić na koncie oszczędnościowym. Jest to elastyczny produkt finansowy, który, w odróżnieniu od lokaty, pozwala na dopłacanie środków do zgromadzonej puli. Konta oszczędnościowe nie są zbyt wysoko oprocentowane, jednak nawet niewielki procent jest przecież lepszy niż nic.

Tak zgromadzone oszczędności będą stanowiły zabezpieczenie w razie niespodziewanych, pilnych wydatków. Nie wszystko bowiem jesteśmy w stanie zaplanować.

Środki z konta oszczędnościowego można wypłacić w dowolnej chwili.

Dobrze jednak trzymać się zasady, aby oszczędności na czarną godzinę nie naruszać zbyt pochopnie.

Oszczędzaj na codziennych wydatkach

Opłaty za wodę czy prąd potrafią być naprawdę wysokie, a informacje o niedopłatach są w stanie solidnie obciążyć nasz domowy budżet. Warto więc wprowadzić w życie kilka zasad, dzięki którym będziemy w stanie odczuwalnie obniżyć swoje rachunki.

Aby ograniczyć zużycie wody, wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad:

  • uszczelnić swoją instalację hydrauliczną – wszelkie przecieki i kapiące krany to koszt co najmniej kilkudziesięciu złotych rocznie
  • wymienić baterię na jednokurkowe, aby ograniczyć manewrowanie przy kurkach podczas regulowania temperatury wody
  • zrezygnować z kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica
  • zakręcać kran podczas mycia zębów czy golenia

Poznaj więcej złotych zasad: przejdź do naszego artykułu o oszczędzaniu wody.

Obniżenie rachunków za prąd daje nam nieco większe pole do popisu, a jednocześnie może wygenerować spore oszczędności. Wystarczy przestrzegać kilku zasad:

  • nie zostawiać zapalonego światła w pomieszczeniach, w których przez dłuższy czas nikogo nie ma
  • wyjmować z prądu urządzenia, z których nie korzystamy
  • postawić na energooszczędny sprzęt oraz żarówki
  • zminimalizować liczbę urządzeń pracujących w trybie czuwania

Poznaj więcej istotnych zasad: przeczytaj nasz artykuł o oszczędzaniu prądu.

Mimo że finanse gospodarstwa domowego to trudny temat, wystarczy trochę wysiłku, aby wyrobić w sobie pewne nawyki i zacząć kontrolować swój comiesięczny budżet. Warto się postarać, aby dzięki temu uniknąć problemów i nie wpaść w długi.

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10746 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25074 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14328 zadowolonych Klientów