DORADCA KLIENTA

ILE KOSZTUJE PROWADZENIE JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ?

15 LISTOPADA 2018

Szef denerwuje Cię coraz bardziej, masz dość sztywnych godzin pracy, chciałbyś zarabiać więcej, a z tyłu głowy regularnie pojawia się myśl o odważnym kroku w stronę realizacji marzenia o założeniu własnej działalności gospodarczej? Bycie przedsiębiorcą może otworzyć przed Tobą świat wolności finansowej, stawiając jednak na drodze nowe, wcześniej nieznane wyzwania. Z poniższego tekstu dowiesz się, ile prowadzenie DG może Cię kosztować każdego miesiąca.

prowadzenie dziallanosci gospodarczej

Zobowiązania właściciela działalności gospodarczej

Osoba prowadząca jednoosobową działalnością ma obowiązek uiszczania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez pierwsze 2 lata prowadzenia firmy opłaca się tzw. „mały ZUS”, którego wartość wynosi obecnie 520,10 z ubezpieczeniem chorobowym lub 504,66 zł bez takowego ubezpieczenia. Po upływie wspomnianego okresu stawka wzrasta i to znacznie, a „duży ZUS” wynosi 1232,12 zł z ubezpieczeniem chorobowym lub 1166,85 zł bez uwzględnienia takiego ubezpieczenia.

Oprócz zobowiązań wobec ZUS-u, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi odprowadzać podatek od uzyskiwanych przez siebie przychodów.

Podatek dochodowy i wiele alternatyw przed przedsiębiorcą

Przedsiębiorca płaci podatki od swojego dochodu, czyli całkowitego przychodu (zarobione środki bez uwzględnienia VAT-u) pomniejszone o koszt uzyskania przychodu (prowadzenia działalności), do którego wlicza się paliwo, leasing samochodu, wynajem biura, itd.

Załóżmy, że w ramach działalności przedsiębiorca zarobił 5 tysięcy złotych, z czego jego koszty miesięczne wyniosły 2 tysiące złotych. Ostateczny dochodów podlegający opodatkowaniu to 3 tysiące złotych. W tym momencie w ramach DG właściciel firmy może wybrać kilka metod rozliczenia z fiskusem:

  • Podatek na zasadach ogólnych – 18% w przypadku dochody poniżej 85528 zł w skali roku i 32% od kwoty przekraczającej pierwszy próg;
  • Podatek liniowy - niezależnie od wysokości dochodów podatek zawsze wynosi 19%, przedsiębiorca traci jednak możliwość rozliczeń z małżonkiem, dzieckiem i dostęp do większości ulg;
  • Ryczał od przychodów ewidencjonowanych – przychody nie są pomniejszane o koszty i podatek płacony jest od całej sumy i w zależności od rodzaju działalności może wynosić od 2% do nawet 20%;
  • Karta podatkowa – stała, zryczałtowana wysokość podatku niezależnie od wysokości przychodu. Karta podatkowa jest uzależniona od wielkości miasta prowadzenia działalności, typu usługi oraz wieku podatnika.

Osobnym obciążeniem podatkowym jest podatek VAT naliczany miesięcznie (po pół roku można zmienić rozliczenie na kwartalne) w wysokości 23%. Wystawiając fakturę kontrahentowi pamiętaj, że Twoim rzeczywistym zarobkiem zawsze będzie kwota netto, nie brutto (uwzględniająca VAT). Od tej następnie musisz zapłacić jeszcze wspomniany podatek (pomniejszony o koszty).


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10746 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25074 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14328 zadowolonych Klientów