DORADCA KLIENTA

CZY OPŁACA SIĘ WYNAJMOWAĆ MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE?

26 LIPCA 2018

Ostatnimi czasy inwestowanie w nieruchomości na wynajem staje się coraz popularniejsze. Czy jednak zawsze jest opłacalne? Na jaki realny zysk możemy liczyć? Dowiedz się, czy warto wynajmować mieszkanie własnościowe.

czy oplaca sie wynajmowac mieszkanie wlasnosciowe

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

Na wynajmie mieszkania najczęściej możemy zarobić od 3 do 6% rocznie. Rentowność najmu zależy jednak od wielu czynników. W koszta związane z najmem nie wlicza się przecież jedynie cena nieruchomości, musimy wziąć również pod uwagę podatek dochodowy, a także fakt, iż mieszkanie nie będzie wynajmowane przez 100% czasu.

Na jakie koszta należy się przygotować?

Planując wynajem nieruchomości przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nie zawyżać czynszu. Poszukujący mieszkania od razu odrzucają najdroższe oferty. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, zróbmy rozeznanie w rynku. Sprawdźmy, ile kosztuje czynsz w podobnych mieszkaniach, w podobnej lokalizacji – dzięki temu oszacujemy przyszły zarobek i zwiększymy swoje szanse na szybkie znalezienie lokatora.

Na jakie jeszcze wydatki należy się przygotować? Pamiętajmy o takich wydatkach, jak opłaty administracyjne, opłaty za internet, energię, telewizję, a także zaliczce na podatek dochodowy. Do tego dochodzą ubezpieczenie OC i ubezpieczenie nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu i podatek od nieruchomości. Jeśli wzięliśmy kredyt, pamiętajmy też o konieczności spłacania raty wraz z odsetkami. Część z tych opłat zostanie pokryta z kieszeni najemcy, jednak wtedy, gdy mieszkanie będzie stało puste, będziemy musieli opłacić je z własnej kieszeni.

Warto pamiętać, że najemca lokalu może pozostawić po sobie jakieś zniszczenia, a także, że mieszkanie co jakiś czas będzie wymagało remontu. Planując koszta i przychody związane z najmem mieszkania, weźmy pod uwagę również te dalekosiężne wydatki.

Pamiętajmy, że podczas okresu, gdy będziemy szukać nowego lokatora, mieszkanie będzie stało puste. Wynajem mieszkania turystom „na doby” bez posiadania działalności gospodarczej jest niezgodny z prawem.

Jakie podatki należy odprowadzić?

W celu wynajmu lokalu na cele mieszkaniowe nie trzeba zakładać działalności gospodarczej. Przychody z najmu możemy rozliczyć na dwa sposoby: na zasadach ogólnych, według stawek PIT 18 i 32%, lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z ryczałtu, należy zgłosić to do Urzędu Skarbowego.

Jeśli zdecydujemy się na opodatkowanie na zasadach ogólnych, kwotą podlegającą opodatkowaniu będzie uzyskany przez nas dochód: czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania, takie jak remont, naprawy czy ubezpieczenie.

W przypadku ryczałtu opodatkowana zostanie kwota przychodu, a stawka wynosi 8,5%. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio skonstruować umowę – powinno być w niej zaznaczone, że przychodem jest tylko czynsz płacony nam, jako właścicielom, a nie dodatkowe opłaty takie jak opłaty do wspólnoty, opłaty za media czy śmieci. Jeżeli tego nie zaznaczymy, zapłacimy ryczałt również od tych wydatków.

Odpowiednio skonstruuj umowę

Odpowiednia konstrukcja umowy obowiązuje zarówno w przypadku opodatkowania ryczałtem, jak i według zasad ogólnych. W umowie najmu powinien znaleźć się zapis o obowiązku płacenia przez wynajmującego czynszu – to opłata stała – oraz opłat zmiennych na poczet wspólnoty, abonamentu za internet czy telewizję, itp. Jeśli umowa nie zostanie odpowiednio skonstruowana, cała kwota opłacana przez wynajmującego będzie traktowana jako nasz przychód.

Czy wynajem się opłaca?

Wynajem mieszkania własnościowego będzie opłacalny tylko wtedy, gdy wszystko dobrze przeanalizujemy i przeliczymy. Zanim zaciągniemy kredyt hipoteczny na zakup lokalu, zorientujmy się w sytuacji, prześledźmy ceny czynszu w okolicy i sprawdźmy, czy inwestycja będzie dla nas opłacalna. Warto wziąć pod uwagę wszystkie koszta: cenę nieruchomości, koszta związane z wykończeniem, ewentualny kredyt wraz z odsetkami oraz opłaty konieczne do uiszczenia na przestrzeni co najmniej 10 lat. Podliczmy też, ile zarobimy na czynszu, ustalając go na poziomie odpowiednim do lokalizacji i standardu mieszkania. Po odjęciu pierwszej kwoty od drugiej otrzymamy zysk. Wtedy sami będziemy mogli ocenić, czy warto zainwestować.


Inwestycja w nieruchomość na wynajem to poważna decyzja – dobrze, by była świadoma i poprzedzona pogłębioną analizą. Wynajem mieszkania własnościowego może przynieść nam całkiem pokaźne zyski, jednak nieprzemyślana decyzja może okazać się zgubna dla naszych finansów.


Tekst: Olga Gierszal


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10827 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25263 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14436 zadowolonych Klientów